Śledź nas na:     

Marka:
Wróć



Skoda Fabia to najpopularniejszy samochód w Polsce. Już od dawna zastanawiałem się co w modelu jest tym, że gdzie nie spojrzysz widać Fabię. Po tygodniowych jazdach Skodą Fabią Kombi częściowo znam odpowiedź.

Opis

Życiorys
Najlepiej sprzedający się samochód na rynku polskim dostępny jest w salonach od 7 lat. W 2005 roku ten model przeszedł delikatny face-lifting polegający na skromnych zewnętrznych poprawkach stylistycznych. Klient do wyboru ma trzy wersje nadwoziowe: hatchback, sedan i kombi. Kilka tygodni temu została zaprezentowana nowa następczyni Fabii.

Zgrabna sylwetka
Małe, zgrabne kombi tak można krótko określić Fabię Kombi. Jej sylwetka jest niepowtarzalna, smukła z dużą ilością okrągłości. Nie da się pomylić tego samochodu z inną marką, po prostu od razu wiemy, że mamy do czynienia z czeską Skodą. Bez wątpienia może się podobać nie jednej osobie.



Klekot trzy-cylindrowego diesla
Na dworze temperatura bliska zeru, samochód przestał całą noc na zimnie. Odpalam silnik i do moich uszu dobiega bardzo głośny klekot diesla. Z cichymi nadziejami, że po rozgrzaniu klekot trochę ucichnie ruszyłem w trasę. Niestety głośna praca silnika towarzyszy nam niezależnie od temperatury silnika. Spowodowane jest to wykorzystaniem technologii pompowtryskiwaczy, które charakteryzują się stosunkowo niską kulturą pracy. No cóż, po prostu ...ten typ tak ma....
Z trzycylindrowego silnika dieslowskiego o pojemności 1422ccm uzyskano całe 80KM, które osiągane są przy 4000obr./min. Do tego dochodzi 195Nm momentu obrotowego uzyskiwanego w okolicach 2000obr./min.



Nasza Fabia może nie jest amatorem szybkiego sprintu bo 100km/h osiąga w całe 14 sekund, ale w zamian nadrabia bardzo dobrą elastycznością niezależnie od biegu na jakim jedziemy. Maksymalnie zaś Skodę Fabię rozpędzimy do nieco ponad 170km/h.
Zawieszenie testowanego modelu było stosunkowo twardo zestrojone, lecz nie wpływało to niekorzystnie na komfort podróżowania nawet po naszych dziurawych drogach!. Fabia niczym sportowy samochód trzymała się drogi na ostrzej pokonywanych łukach.
Przyszła pora na bardzo duży atut tego silnika a mam na myśli spalanie. Tylko 5 litrów potrzebuje średnio prezentowana Skoda na przejechanie 100km. I nie jest tu mowa o kapeluszniczej jeździe, więc wynik jest bardzo dobry.

Wszystko uporządkowane i na swoim miejscu
We wnętrzu Fabii mimo, że mamy do czynienia z czeskim samochodem możemy się poczuć jak w typowym niemieckim kompakcie. Deska rozdzielcza do przesady uporządkowana i nie ma o czym zbytnio pisać. Wszystko w zasięgu ręki i na swoim miejscu. Podobnie jest z zegarami, które są czytelne, przejrzyste i miło dla oka podświetlone zielonym kolorem.


Plastiki jakie wykorzystano w testowanym modelu nie należały do dobrej jakości. Owszem ich spasowanie nie budziło zastrzeżeń, lecz ich twardość już tak. Są twarde i stosunkowo szorstkie. Inaczej jest z materiałami z jakich wykonano siedzenia, do których nie mam zastrzeżeń.
Z przodu do dyspozycji mamy dwa dobrze wyprofilowane fotele, które zapewniają dobry komfort podróżowania nawet na dłuższych trasach. Niestety z tyłu jest trochę gorzej ponieważ jak usiądzie przed nami wyższa osoba o miejscu na nogi możemy tylko pomarzyć. No cóż, to nie Octavia tylko mniejsza jej siostra Fabia. Z tyłu w miarę komfortowo podróżować będą tylko dwie osoby. O zabraniu trzech osób można myśleć jedynie na bardzo krótkich odcinkach.



Zajrzyjmy do bagażnika. Po otwarciu niewielkiej klapy, naszym oczom ukazuje się spora bo aż 426 litrowa przestrzeń bagażowa do zagospodarowania w trakcie wakacyjnych wyjazdów.



Oszczędność, która na początku sporo kosztuje
Testowany egzemplarz to wydatek ponad 61 tys.zł. Dużo... Owszem tak, lecz jeśli sporo jeździmy to bez wątpienia warto zastanowić się nad zakupem tej wersji. Mocnym atutem będzie tu silnik o bardzo niskim spalaniu i dobrej elastyczności do tego dodamy przestronne wnętrze i sporej wielkości bagażnik. Jeśli jednak to wszystko nie przemawia za tak wysoką ceną, można wybrać wersję podstawową z silnikiem diesla, która kosztuje tylko 48tys.zł.

Plusy
- Oszczędny silnik
- Dobrze zestrojone zawieszenie
- W miarę przestronne wnętrze
- Jakość wykonania

Minusy
- Głośna praca silnika
- Cena
- Twarde plastiki

Dane techniczne

Dane techniczne:
Pojemność silnika: 1422ccm (turbo diesel)
Moc: 80KM przy 4000obr./min
Moment obr.: 195Nm przy 2200obr./min
Skrzynia biegów: 5 biegowa manualna
Napęd: przedni
0-100km/h: 14.0 sek.
Vmaks: 173 km/h
Zużycie paliwa: 5.7/4.1/4.6 [6.0/4.5/5.0 w teście] (l/100km) [miasto/poza miastem/cykl mieszany]
Pojemność baku: 45 litrów
Wymiary: 4232/1646/1452 [długość/szerokość/wysokość] (w milimetrach)
Waga: 1165 kg
Ładowność: 515 kg
Pojemność bagażnika: 426 l

Wyposażenie: wersja Mint ABS + MSR + Dual Rate, poduszka powietrzna dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, asymetrycznie dzielona kanapa tylna, 3 trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z tyłu, centralny zamek z systemem zabezpieczającym SAFE, chromowane wewnętrzne klamki drzwi, czujnik parkowania, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, elektrycznie sterowane szyby boczne z przodu, filtr przeciwpyłkowy, fotel kierowcy z regulacją wysokości, komputer pokładowy, lusterka w kolorze nadwozia, półautomatyczna klimatyzacja z funkcją chłodzenia schowków, przednie światła przeciwmgielne, przyciemniane szyby, regulowana w dwóch płaszczyznach kolumna kierownicy, rolowana przesłona części bagażowej z zagłębieniem na parasol, stalowe obręcze kół 6Jx14/185/60 R14, tapicerka siedzeń Frome Onyx lub Frome Achat lub Frome Onyx Achat, trzy zagłówki na tylnej kanapie, uchwyty ISOFIX do mocowania fotelika dla dzieci, wspomaganie układu kierowniczego, zderzaki w kolorze nadwozia itd.
Dodatkowe wyposażenie: dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera (+300zł), lakier metalik (+1300zł), radioodtwarzacz Skoda Auto Symphony z CD (+1750zł), Pakiet skórzany (kierownica; dźwignia i osłona dźwigni zmiany biegów; dźwignia hamulca ręcznego) (+900zł)

Cena: 56.800zł. [wersja Mint] 61.050zł.[wersja testowana]

AUTOR (Tekst): Artur Ł.
(Zdjęcia): Andrzej M.


(!Wszelkie prawa do publikacji bez uzgodnienia z Auto Testy zastrzeżone!)

Wróć

Najczęściej odwiedzane filmy

Partnerzy

Najczęściej odwiedzane testy



Na rynku od 19-stu lat i ciągle zdobywa nowych fanów. Jest to flagowy model koncernu GM. Chciałbym dziś przedstawić ostatnie, czwarte już wcielenie tego samochodu. Do mojej dyspozycji oddano egzemplarz z benzynowym silnikiem 1,6 16V o mocy 115 KM.

Czytaj więcej

Mercedesa Klasy A znamy nie od dziś, a tym bardziej nie od wczoraj. Wypuszczona w 1997 roku I generacja tego malucha klasy Premium bardzo często poruszała się po polskich drogach. Od tamtej chwili minęło trochę czasu, a nowa Klasa A, nabrała wreszcie męskich rys.

Czytaj więcej

Najczęściej czytane aktualności


Przy prędkości 130 km/h pole widzenia kierowcy zawęża się do jedynie 15% tego, czym dysponuje człowiek stojący w miejscu! Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przypominają o prawidłowym przygotowaniu samochodu do jazdy zimą w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ograniczone pole widzenia.

Czytaj więcej

 

Niesłabnąca popularność aut typu SUV powoduje, że każda marka szuka czegoś nowego, czegoś co zachwyci i przyciągnie do salonów nowych klientów. Dlatego Lexus postanowił do swojej oferty wprowadzić w klasie premium, kompaktowego SUV'a. Mowa jest o modelu NX300h.

 

Czytaj więcej